German English

Schedule

Saturday, April 06, 2019

Start Stop Event Round Timelimit Format
08:45   Registration
09:00 10:05 Fewest Moves Final 60:00 Best of 1
10:05 11:20 4x4x4 Blindfolded Final 60:00 total for 4x4x4 & 5x5x5 BLD Best of 3
10:05 11:20 5x5x5 Blindfolded Final 60:00 total for 4x4x4 & 5x5x5 BLD Best of 3
11:20 11:40 Competition & Judging Tutorial
11:30 11:50 Multiblind Cube Dropoff
11:40 12:35 7x7x7 Cube Combined Final 10:00 Best of 1 / Mean of 3 (< 6:00)
12:35 13:25 6x6x6 Cube Combined Final 10:00 Best of 1 / Mean of 3 (< 4:30)
13:25 14:00 3x3x3 with Feet Combined Final 4:00 Best of 2 / Average of 5 (< 2:00)
14:00 14:25 Break
14:25 15:30 3x3x3 Multiblind Final 60:00 Best of 1
15:30 16:10 Skewb First Round 1:00 Average of 5 (75% proceed)
16:10 16:50 Pyraminx First Round 1:00 Average of 5 (75% proceed)
16:50 17:30 Clock Combined Final 1:00 Best of 2 / Average of 5 (< 0:20)
17:30 18:20 Megaminx Combined Final 6:00 Best of 2 / Average of 5 (< 2:15)
18:20 19:00 Square-1 Combined Final 2:00 Best of 2 / Average of 5 (< 0:45)
19:00 19:25 Skewb Final 1:00 Average of 5
19:25 19:50 Pyraminx Final 1:00 Average of 5

Sunday, April 07, 2019

Start Stop Event Round Timelimit Format
08:45   Registration
09:00 09:40 3x3x3 Blindfolded First Round 10:00 total Best of 3 (12 proceed)
09:40 10:00 Competition & Judging Tutorial
10:00 11:00 3x3x3 Cube First Round 4:00 Average of 5 (75% proceed)
11:00 11:50 2x2x2 Cube First Round 1:00 Average of 5 (75% proceed)
11:50 12:50 4x4x4 Cube Combined First Round 4:00 Best of 2 / Average of 5 (< 1:20) (12 proceed)
12:50 13:20 Break
13:20 14:05 3x3x3 One-Handed Combined First Round 2:00 Best of 2 / Average of 5 (< 0:45) (12 proceed)
14:05 15:10 5x5x5 Cube Combined Final 6:00 Best of 2 / Average of 5 (< 2:15)
15:10 15:55 3x3x3 Cube Second Round 2:00 Average of 5 (10 proceed)
15:55 16:10 3x3x3 Blindfolded Final 10:00 total Best of 3
16:10 16:25 3x3x3 One-Handed Final 1:00 Average of 5
16:25 16:45 4x4x4 Cube Final 2:00 Average of 5
16:45 17:25 2x2x2 Cube Final 1:00 Average of 5
17:25 17:35 Clean Up
17:35 18:10 3x3x3 Cube Final 1:00 Average of 5
18:10 18:30 Winner's Ceremony